Navigace

Obsah

Osobnosti obce

Dluhoš Ladislav
se narodil v r. 1965, skokan na lyžích, začal svoji úspěšnou sportovní kariéru ve sportovní škole ve Frenštátě p. R. Jeho prvním úspěchem bylo vítězství v Beskydské lize žáků v roce 1978. V roce 1984 odcestoval jako člen československé reprezentace na své první olympijské hry a na můstku P-90 obsadil celkově 12. místo. Na olympijských hrách v Calgary v roce 1988 skončil čtrnáctý. K jeho dalším úspěchům patří 5. místo na mistrovství světa v letech na lyžích v roce 1985 v Planici, druhé místo ve Světovém poháru v Saporu a čtvrté místo na P-90 v Lahti v roce 1986, druhé místo v turné Bohemia a bronzová medaile na mistrovství republiky v roce 1990 a šesté místo v letech na lyžích v Kulmu a na Světovém poháru v Trodheimu v roce 1991. 
 Holub Vlastislav
akademický malíř, se narodil v Lichnově 10. dubna 1925. Svá studia začal na státní grafické škole v Praze u prof. Zdeňka Baláše, v letech 1948 až 1953 studoval na pražské Akademii výtvarných umění u profesorů Karla Sychry a Karla Mináře. Po ukončení studií se vrátil do rodné obce a zde vytváří svá zátiší, krajinomalby, figurální kompozice i portréty. S jeho sgrafity, mozaikami, štukolustry či artprotisy se můžeme setkat na mnoha místech severní Moravy.
 Jurek Bohumír
malíř a grafik, se narodil 10. května 1914 v Bordovicích. Vystudoval učitelský ústav v Příboře. Po válce se přestěhoval s rodinou do Prahy a studoval nejprve na škole užitných umění, později na Vysoké škole umělecko-průmyslové u prof. Strnadla. Jako pedagog působil v Praze do roku 1974, další léta trávil převážně ve svém rodném kraji. Nejraději zobrazoval akvarelem a rudkou vodní plochy a krajinu svého rodiště, známy jsou též jeho jeho figurální a portrétní studie z Valašska. Zemřel 14. srpna 1983 v Lichnově.
 Pustějovský František
František Pustějovskýse narodil 9. září 1906 v Lichnově. V roce 1921 se vyučil malířem pokojů, v letech 1935 až 1937 navštěvoval malířskou školu v Praze. Po roce 1945 pracoval v propagačním oddělení Tatry Kopřivnice a po částečné ztrátě zraku odešel na invalidní důchod. Nesložil však ruce v klín a začal se plně věnovat své zálibě - malování.Z tohoto období se nám dochovalo několik desítek jeho perokreseb půvabných lichnovských dřevěnic. Najdeme je především v lichnovské kronice, kterou téměř třicet let pečlivě vedl. Snad nejcennějšími pro nás i pro příští generace jsou jeho kresby, zachycující díla lidové architektury 19. století i život obce ve druhé polovině minulého století. Zemřel 5. dubna 1974.

 


 

Špačková Johana
malířka kraslic, se narodila 24. září 1881 v Lichnově, zemřela 17. října 1953. Kresby na kraslicích prováděla čistým včelím voskem, používala převážně přírodní barvy (černou, červenou a žlutou). Včelí vosk nanášela plechovou trubičkou a vejce pak barvila v lázni. V období Velikonoc byla schopna takto vyzdobit až 20 kop vajíček.
 

 
Tobiáš Bohumil
narozený 19. dubna 1909 v Lichnově, působil po absolvování učitelského ústavu v Příboře na školách frenštátské oblasti. Jako aktivní funkcionář Sokola byl v roce 1941 zatčen a vězněn pro protifašistický odboj. Po válce působil dále jako učitel a všestranný kulturní pracovník. Největší popularity dosáhl jako autor lidové řezby, které se začal věnovat po svém odchodu do důchodu v roce 1969. Mimo různé pohádkové postavy ztvárnil práci řemeslníků a lidové zvyky a obyčeje, jak si je pamatoval z dob svého dětství. Zemřel 3. června 1988.
 

 
Tobiáš Pavel
synovec Bohumila Tobiáše, se narodil 28. dubna 1932. V době vysokoškolských studií byl postižen dětskou obrnou a následně trvale upoután na invalidní vozík. Svou literární činnost začal verši, později začal psát pohádky, rozhlasová pásma, scénáře televizních filmů a publicistické články pro denní tisk a literární časopisy. Z jeho literární tvorby jsou neznámější kniha povídek „Zelené hledání“ a autobiografické romány „Cesta“ a „Hořící kruh“. Zemřel 15. března 1996.