Návštěvnost
Návštěvnost:
ONLINE: 3
DNES: 250
TÝDEN: 1664
CELKEM: 1175203
Návštěvnost:
ONLINE: 3
DNES: 250
TÝDEN: 1664
CELKEM: 1175203
Rozvojový strategický dokument obce Lichnov
Obsah:
1. Základní údaje o obci Lichnov………………………………………3
1.1. Historie obce………………………………………………….3
2. Současnost obce……………………………………………………..4
2.1. Poloha obce……………………………………………..…...4
2.2. Infrastruktura………………………………………………...4
2.3. Památky, významná místa, cestovní ruch……………………5
2.4. Demografické poměry……………………………………….6
3. SWOT analýza………………………………………………………6
4. Prioritní oblasti, cíle, opatření……………………………………….7
4.1. Prioritní oblast 1.: Infrastruktura…………………………….7
4.2. Prioritní oblast 2.: Předškolní a základní školství……………9
4.3. Prioritní oblast 3.: Kvalita života, sport, kultura, volný čas…10
5. Rozpočet…………………………………………………………….12
*********************************************************************************************************
Název: Obec Lichnov
Adresa: Lichnov 90, 742 75 Lichnov
IČO: 00298115
DIČ: CZ00298115
Zastupitelstvo: 15 členů
Rada: 5 členů
Statutární zástupce: Ing. Aleš Mičulka – starosta
Telefon: 556855017
e-mail: obecniurad@tkrlichnov.cz
www stránky: www.lichnov.cz
ZUJ: 599603
Katastrální výměra: 12,1 km2
Počet obyvatel k 1.1.2019: 1578
Základní a mateřská škola: ANO
Pošta: ANO
Zdravotnické zařízení: ANO
Vodovod: ANO
Kanalizace: ANO
Plynofikace: ANO
Internet: ANO
Kabelová televize: ANO
Knihovna: ANO
Lichnov vznikl koncem 13. století jako typicky kolonizační ves lánového typu. Zakládací listina fojta Heřmana (údajně z roku 1293) se nedochovala a musíme vycházet z výsadní listiny fojta Pavla Kyče z roku 1539, která se na ni odvolává. Dle této listiny vydal původní privilegium fojtu Heřmanovi hrabě Jindřich z Příbora, jehož působnost na šostýnském panství a po smrti jeho otce Franka i na hukvaldském panství je doložena léty 1277 až 1307.
Z výsadní listiny fojta Pavla Kyče z roku 1539 vyplývá, že obec vznikla na polomu od potoka Lubiny až po „hranice vernyřovské“ a měla 70 lánů. Uvedená listina poskytovala fojtovi dva lány půdy a nadto možnost mít „svobodný mlýn moučný o dvou kolech, a když toho bude potřeba, může míti kováře, pekaře, řezníka, ševce, a ze soudů třetí peníz a vrchnosti dva“.
Úlevy, které poskytovala vrchnost fojtovi, se pochopitelně nevztahovaly na ostatní obyvatele obce. Ti byli povinni na kopřivnickém dvoře „konat roboty pěšky i koňmi a vše, co bylo třeba“. Orali, seli, vyváželi hnůj, sváželi z polí a sekli louky. K práci museli používat své pluhy.
Ani revoluční změny v roce 1848 a dalších letech nepřinesly obyvatelům očekávanou úlevu. Byly sice zrušeny robotní povinnosti, ale půdu, na které pracovali, museli od vrchnosti odkoupit. Při opakujících se letech neúrody se chudší obyvatelé zadlužili, nestačili splácet, a proto prodávali půdu bohatším vlastníkům a stávali se z nich domkaři nebo si hledali obživu mimo zemědělství. Na přelomu 19. a 20. století se obec začíná měnit z čistě zemědělské vesnice na vesnici sociálně diferencovanou.
Po osamostatnění Československa a návratu vojáků z front a legií dochází k postupnému rozvoji. Ten je zbrzděn nástupem nacizmu. 23. září 1938 je vyhlášena mobilizace ( z Lichnova nastoupilo 126 záložníků ) a 30. září bylo odevzdáno Československé vládě rozhodnutí o vydání Sudet Němcům. 11. října 1938 vstoupila německá vojska do Lichnova. Půl obce bylo v Sudetech a půl v Československu. Osvobození Lichnova proběhlo 6. května 1945 Rudou armádou.
Období po II. světové válce je charakterizováno budovatelským nadšením, jako první je postavena Hasičský dům. Kvůli plánované vodní nádrži, kdy celá dolní část obce měla být zatopena dochází k úbytku občanů. Naopak s otevřením dolů ve Frenštátě a s plánovanou výstavbou bytů pro horníky mělo dojít k nárustu obyvatel na 2500. Ani jeden projekt se nerealizoval.
Obec Lichnov, obklopená věncem kopců a strání, se rozprostírá v malebném údolí Lichnovského potoka (někdy také zvaného „Javornička“ podle jeho prameniště na svazích Velkého Javorníka), který se vlévá na severním okraji obce do řeky Lubiny. V jižní části katastru obce se nacházejí osady Horečky a Daremní, v západní části osady Zadky a Kúty.
Katastr obce sousedí na severu s Kopřivnicí a Vlčovicemi, na východě s Tichou a Frenštátem, na jihu s Bordovicemi a na západě s Veřovicemi, Ženklavou a Štramberkem.
Část obce ( Horečky a Daremní ) je součástí velkoplošně chráněného území – CHKO Beskydy. Převážná část katastru je součástí přírodního parku Podbeskydí.
Rozloha: 1210 ha
Nadmořská výška: 454 m.n.m.
Výměra zemědělské půdy: 753 ha
Obcí prochází páteřní komunikace III/4865. Kolem komunikace je z 2/3 vybudován souvislý chodník. Katastrem obce prochází silnice I/58, která je významným dopravním tahem Moravskoslezského kraje. Další významnou silnicí je silnice II/483, která obec spojuje s Novým Jičínem. V obci se nacházejí místní komunikace v délce cca 15 km, většinou s asfaltovým povrchem. Mezi významné místní komunikace lze zařadit komunikaci mezi Štramberkem a Lichnovem, která je využívána jako dopravně příznivější spojení se Štramberkem a Kopřivnicí.
Katastrem obce prochází jednokolejná železniční trať. Tato trať má pro obec malý význam z důvodů absence zastávky.
Obec Lichnov je zásobována pitnou vodou z několika zdrojů. Převážná část obce je zásobována pitnou vodou z přivaděče Nová ves – Čeladná – Červený kámen, na který je napojen místní vodovod ve správě SmVaK. Dalším významným vodovodem je obecní Pračkový vodovod, který zásobuje zhruba 100 nemovitostí. Občané u Bordovic jsou zásobováni vodou z vodovodu Bordovice. Část občanů využívá k zásobení vodou své studny.
Do roku 2011 měla obec jednotnou kanalizaci se zaústěním stok do místního toku. Od listopadu 2011 je v obci vybudována a zprovozněna nová kanalizace s čistírnou odpadních vod. Na novou čistírnu je napojena i obec Bordovice.
V devadesátých letech minulého století byla obec Lichnov plynofikována napojením na vysokotlaký plynovod Štramberk – Frenštát pod Radhoštěm. Část obyvatelstva využívá k topení lokální topeniště na pevná paliva nebo el. energii.
Telefonické a datové služby jsou v obci poskytovány operátory, kteří mají platnou licenci na území ČR. Televizní, rozhlasové vysílání a internetové služby jsou v obci šířeny i prostřednictvím kabelové televize, která je v obci zavedena a je v majetku obce.
Směsný komunální odpad je z Lichnova odvážen na skládku odpadů ASOMPO a.s., Životice u Nového Jičína. V obci jsou na určených místech kontejnery na tříděný odpad ( papír, plast, sklo, kovové obaly, textil, bioodpad) a sběrná místa odpadu určeného na zpětný odběr ( elektrozařízení, tonery…). Nebezpečný a velkoobjemový odpad je z obce odvážen pravidelným mobilním svozem.
V seznamu kulturních památek jsou zapsány kostel sv. Petra a Pavla z roku 1794, sloup se sochou P. Marie z roku 1771, pod Oklukem a Boží muka u Frenštátu pod Radhostěm. V kostele sv. Petra a Pavla je hlavní dřevěný oltář z roku 1665, který je také chráněnou památkou. Kostel byl v roce 2012 vymalován a byla opravena venkovní fasáda. Dalšími dochovanými památkami místního významu jsou kříže a socha sv. Isidora v krajině. Mezi památky je možno zahrnout i některé staré domy a hřbitov.
Obec Lichnov i když leží v blízkosti Beskyd nepatří rekreace a cestovní ruch k důležitým funkcím obce. V obci se nachází jen několik ubytovacích lůžek v soukromých nemovitostech. Jako významný prvek cestovního ruchu je možno považovat Muzeum obce a vystěhovalectví do Ameriky. Kde se návštěvníci seznámí s historií obce a rodokmeny významných rodin a zmapováním osudů vystěhovalců do Ameriky nejen z Lichnova, ale i z širokého okolí. Hledat své předky zde často přijíždějí potomci vystěhovalců z USA.
Obec Lichnov se nachází ve správním obvodu města Frenštát pod Radhoštěm. Počet obyvatel se postupně zvyšuje. K 1.1.2019 byl počet obyvatel 1578. Obec má další potenciál ke zvyšování počtu obyvatel. Má zpracovaný územní plán, kde jsou určeny pozemky pro další výstavbu rodinných domů. Taktéž je v obci dostatek neobydlených nemovitostí, které jsou nabízeny k prodeji.
V obci jsou vybudovány tyto objekty, které slouží široké veřejnosti:
Obecní úřad s poštou, Kulturní dům s hostincem, Moštárna, Hasičský dům, Kostel sv. Petra a Pavla, Hřbitov, Víceúčelové sportovní hřiště, Fotbalové hřiště, Základní a mateřská škola, kanalizace s ČOV, obecní Pračkový vodovod, Kuželna, Myslivecká chata.
V obci působí tyto spolky a občanská združení:
Hasiči, Myslivci, Jednota Orel, Zahrádkáři, Včelaři, Oddíl kopané, Motoveterán klub, Tojstoráci, Klub důchodců.
Obec pořádá ve spolupráci se spolky a občany tyto akce: Lampiónový průvod k uctění památky osvobození, Den obce, Gulášové slavnosti, Pochod okolo Lichnova, Rozsvěcování vánočního stromu, Dětský maškarní ples, cyklistický závod žen Gracie.
Další společenské, kulturní a sportovní akce pořádají jednotlivé spolky. Například Pálení metel – hasiči, Střelby ze vzduchovky – myslivci, Tojoslavy – Tojstoráci, fotbalová utkání – oddíl kopané, Mikulášská nadílka – Jednota Orel, kuželkářská liga – Jednota Orel, sraz historických vozidel – Motoveteráni, plesy a další akce.
Obec má 15 členné zastupitelstvo a zřízenou radu obce o 5 členech. Starostou je od listopadu 2018 Ing. Mičulka Aleš. Při zastupitelstvu jsou zřízeny finanční a kontrolní výbor. Při radě obce jsou zřízeny komise služeb, kulturní komise, finanční komise a komise pro rozvoj a estetizaci obce.
obec leží v klidné části Podbeskydí
Základní a mateřská škola
Občanská vybavenost
Obchody se základním zbožím
Pohostinství
Autobusová dostupnost
Připojení k televizi a k internetu
Nakládání s komunálním odpadem
Blízkost měst s významnými zaměstnavateli
Spolková činnost
energeticky náročné budovy
vybavení školy a školní jídelny
chybějící chodníky podél komunikací
zhoršující se stav místních komunikací
malá podnikatelská aktivita v obci
zastaralé veřejné osvětlení
zastaralé potrubí v části Pračkového vodovodu
modernizace vybavení školy
rekonstrukce místních komunikací
výstavba nových rodinných domů
znovuobydlení stávajících prázdných domů
dobudování chodníků
využívání dotací
rozšíření vodovodu a kanalizace
spolupráce s městy a obcemi mikroregionu Frenštátsko
spolupráce s městy a obcemi MAS Lašsko
rozšíření služeb v nakládání s komunálními odpady
podpora spolkového života
podpora dětí a seniorů
nárůst kriminality
ubývání pracovních příležitostí
stárnutí populace
konflikty související s životem mladistvých
nedostatek grantů na plánované projekty
Místní komunikace MK tř. II Lichnov – Štramberk je vlivem sedání podloží a vlivem zvýšené dopravy na několika místech zvlněná. Na komunikaci provádět nutné opravy. Ve směru od Štramberku před vjezdem do obce snížit rychlost vozidel buď za pomocí technických opatření nebo pomocí značek a radarů. Na komunikaci umístit dopravní značení upozorňující na stav vozovky a dopravní značení omezující dopravu.
Předpokládaný rozpočet: 100000,- , plánovaný rok realizace 2020, hrazeno z vlastních zdrojů
U místních komunikací MK tř. III provádět opravy podle důležitosti komunikace, stavu povrchu ( seznam komunikací a jejich popis je uveden v Pasportu místních komunikací obce Lichnov ). Postupně provádět opravy MK s asfaltobetonovým povrchem, ale zasažených uložením sítí ( kanalizace, plyn, kabelové rozvody )
Předpokládaný rozpočet: každoročně 1500 000,- , hrazeno z vlastních zdrojů, hledat možnosti dotací
Podél páteřní komunikace III/4865 chybí dobudovat chodník v délce cca 1100 m. Jedná se o část chodníku od zastávky Zemanův most po katastrální hranici Bordovic.
Předpokládaný rozpočet: 12 000 000,- , realizace od roku 2020 dle finančních možností a vypsání dotačních titulů.
Vypracovat projektové dokumentace na chodníky od Hasičského domu do lokality Ráj a od zastávky U Přibylů po kruhový objezd ve Frenštátě pod Radhoštěm.
Předpokládaný rozpočet: 600000,-, vlastní zdroje, termín do roku 2022
Vybudování přístupu pro obyvatele a majitele nemovitostí u Bordovic. V současné době zde není kvalitní přístup a musí se využívat komunikace z Bordovic. Zde však nejsou vyjasněny majetkové vztahy. Obec Lichnov vykoupí pozemky pro místní komunikaci ve směru od Lichnova a následně cestu opraví.
Předpokládaný rozpočet: 1 500 000,-, prostředky vlastní, termín 2021
Mosty a lávky v obci jsou po revizi zařazeny do kategorií podle jejich stavu. Větší část mostů a lávek vyžaduje stavební údržbu. Dva mosty se však musí zbourat a postavit nové a dalších pět potřebuje větší rekonstrukci. Na akce se musí vypracovat projektové dokumentace.
Předpokládaný rozpočet: 15 000 000,- , postupná realizace od roku 2019 do 2025, prostředky vlastní a dotační.
Část potrubí ( 800 m ) obecního vodovodu je ještě původní. Jedná se o litinu, která však už uvolňuje větší množství železa do vody a zhoršuje kvalitativní požadavky na pitnou vodu. Je proto nutno nahradit stávající potrubí z litiny materiálem PVC nebo provést ochranné ošetření stěn litinového potrubí tak aby nedocházelo k usazování usazenin a uvolňování železa.
Předpokládaný rozpočet: 2500,- až 3500,- za běžný metr, realizovat v roce 2021, prostředky vlastní.
V roce 2011 byla vybudována zcela nová splašková kanalizace a ČOV. Do projektu však nebyly zahrnuty všechny nemovitosti, když byly v dosahu hlavního řádu. Zejména se jedná o lokalitu Ráj ( 10 domů ), kde občané mají septiky nebo domácí ČOV. Došlo by k vybudování páteřních stok s odbočkami po hranice soukromých pozemků.
Předpokládaný rozpočet: 1000,- za běžný metr, realizace v roce 2022, prostředky vlastní a využití dotace.
Veřejné osvětlení je v obci složeno z několika druhů svítidel. Od modernějších až po zastaralé svítidla, které jsou ve většině. Při revitalizaci osvětlení by stávající svítidla byla nahrazena moderními s nižšími energetickými nároky. V místech kde el.vedení ke svítidlům je složeno z neizolovaných vodičů, by byly tyto vodiče nahrazeny kabely. Došlo by také k doplnění svítidel a to tak aby osvětlení splňovalo dané normy.
Předpokládaný rozpočet: 3 000 000,- Kč, realizace 2019 - 2021, prostředky vlastní a dotační.
Zadky a Kuty – místní části Lichnova, dosud nejsou osvětleny veřejným osvětlením. Pro tyto části Lichnova se musí vypracovat projekt a následně realizovat výstavbu.
Předpokládaný rozpočet: 1 500 000,- realizace 2021-2022, prostředky vlastní
Separovaný odpad se třídí v domácnostech a shromažďuje v kontejnerech příslušné barvy, pro plasty je zaveden pytlový sběr. Nově v roce 2019 přibylo třídění kovových obalů. Kontejnery jsou umístěny v obci ve skupinách. Vzhled jednotlivých míst je různý. Navrhnout jednotný vzhled sběrných míst, podle již realizovaných sběrných míst.
Předpokládaný rozpočet: 70000,- Kč, realizace průběžně 2019 -2022, prostředky vlastní.
1.1.4.2. Aktivita: Dobudování sběrného dvora.
V současné době je v areálu obecního skladu místo zpětného odběru elektrozařízení, sběrné místo velkoobjemového odpadu, dřevěného odpadu a kovového odpadu. Pro zefektivnění procesu třídění a nakládání s odpadem je nutností dobudování tohoto malého sběrného dvoru. Tím se zvýší komfort pro občany, výtěžnost procesu třídění a ulehčí se životnímu prostředí. Součásti projektu je zakoupení vhodné skladovací technologie a úprava venkovních ploch.
Předpokládaný rozpočet: 1500000,- Kč, realizace 2020-2023, prostředky dotační a vlastní.
V učebnách se nacházejí původní podlahové krytiny ( linoleum ), které je již popraskáno a tím dochází k horšímu čištění a hromadění bakterií v těchto spárách. Rovněž el. rozvody a rozvody topení jsou původní. Postupně jednotlivé učebny rekonstruovat, od výměny rozvodů, přes nové omítky až po výmalbu.
Předpokládaný rozpočet: 400000,- na učebnu, realizace v letech 2020 – 2025, prostředky vlastní.
Školní jídelna je původní z 80. let. Docházelo v ní jen k opravám a nákupům nefunkčního vybavení. Jídelna musí projít rekonstrukcí jak stavební části tak technologické. Započne se v roce 2019 a to zakoupením nového konvektomatu.
Předpokládaný rozpočet: 3 000 000,-, realizace postupně 2019 -2022, prostředky vlastní, dotačních
Část zaměstnanců školy dojíždí do zaměstnání z okolních města a obcí osobními automobily. Také se zvýšila přeprava žáku do školy rodiči. Vznikají tak problémy s parkováním a nepřehledné situace s reálnou možností úrazu dětí i dospělých. Proto v prostoru mezi jídelnou a školou se vybudují parkovací místa a u školy ( vedle venkovních tepelných čerpadel) místa pro nástup a výstup dětí.
Předpokládaný rozpočet: 1 500 000,- realizace 2020 -2021, prostředky vlastní
Tribuna fotbalového hřiště pochází z 60. a 70. let 20. století. V nedávné době došlo k částečnému zateplení stropu a výměně oken. Zbytek obvodového pláště je původní a dochází zde k velkým ztrátám energie. Navržené opatření vychází z výměny zbývajících stavebních otvorů a zateplení obvodového pláště. Jako podpůrné řešení úspor plynu na vytápění je i výměna stávajícího kotle za nová např. kondenzační.
Předpokládaný rozpočet: 800000,- Kč, realizace 2021 – 2022, prostředky vlastní.
Tato socha, zapsána v seznamu kulturních památek, stojí vedle silnice I. třídy a je v majetku Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. Jednáme o převod do majetku obce. Socha je poškozena povětrnostními vlivy a vandalizmem.
Předpokládaný rozpočet: 100000,- Kč, realizace 2020, prostředky – z ministerstva kultury.
Původní kulturní dům byl na přelomu 80. a 90. let 20. století rekonstruován. Vzniklo hlediště, jeviště se zázemím, kinokavárna, klubovny a kotelna. Součástí kulturního domu je i restaurace a kotelna .Postupně každý rok provést opravy a vylepšení stávajícího stavu. Budou vyměněny okna za plastová opraveny záchody u šaten a za jevištěm. Modernizována kuchyně restaurace a kuchyňky vedle sálu.
Předpokládaný rozpočet: 2 000 000,- Kč, realizace 2019 – 2022, prostředky dotační a vlastní.
Lichnov je znám pořádáním různých akcí, které pořádají jednotlivé spolky nebo obec. Tyto akce bývají hojně navštěvovány nejen místními, ale i občany sousedních obcí a měst. Mezi tradiční akce pořádané obcí jsou Dětské šibřinky ( maškarní ples pro děti ), Lampiónový průvod ( uctění památky osvobození naší obce a státu), Gulášové slavnosti ( veřejná soutěž o nejlepší guláš ), Den obce ( den plný soutěží a muziky ), znovu objevený Pochod okolo Lichnova ( turistická procházka se soutěžemi ), Rozsvícení vánočního stromu ( adventní koledy a rozjímání u stromečku ). Další akce pořádají spolky z Lichnova a i ty mají pevné místo v kalendáři a jsou hojně navštěvovány.
Předpokládaný rozpočet: 300000,- Kč, realizace každoročně, prostředky vlastní.
V obci působí několik spolků. Jejich činnost pokrývá skoro celou škálu činností, které se na vesnici vyskytují. Zaměřují se nejen na mládež, ale starají se i o bezpečnost ve vesnici a i o její okolní krajinu.
Předpokládaný rozpočet: 250000,- Kč, realizace každoročně, prostředky vlastní.
Cíl: Zachování charakteru krajiny a vzhledu obytných částí.
Je nutné zlepšit stav parků v centru obce. Stromy ( hlavně lípy ) jsou napadeny jmelím, prosychají a ve vnitř zahnívají. Pro zlepšení vzhledu je nutné některé stromy pokácet, odstranit pařezy a osadit zpět stromy, které jsou v naší obci typické. V ostatních částech obce odstraňovat keře, větve a stromy okolo silnice III třídy a okolo místních komunikací tak, aby nebránily v jizdě vozidlům a chůzi pěším. Provádět nové výsadby stromů v místech tomu vhodných, zejména okolo místních komunikací.
Předpokládaný rozpočet: každoročně 50000,- Kč, realizace 2019 - 2025 , prostředky vlastní.
Obec každoročně disponuje rozpočtem ve výši cca 24,5 mil. Kč. Investice na podporu rozvoje obce jsou v současnosti naplánovány do roku 2025. Financování investic silně závisí na získávání dotací na jednotlivé aktivity. Obec Lichnov bude až do roku 2020 splácet úvěr bance a SFŽP ve výši cca 2 mil. Kč, který se týká vybudování kanalizace a ČOV v obci.
V Lichnově 11.3.2019.
Tento Rozvojový dokument obce Lichnov byl schválen zastupitelstvem obce dne 21.3.2019 usnesením č. 9/3 .
Obec Lichnov
Lichnov 90
742 75 Lichnov
Tel.: 556 855 017
725 141 432
obecniurad@tkrlichnov.cz
ID dat. schánky:
u4gbc36
Počasí dnes:
16. 1. 2021
Bude polojasno až oblačno, občas sněhové přeháňky. Denní teploty -5 až -1°C. Noční teploty -4 až -8°C, místy kolem -11°C.